Ana Sayfa EV ALMAK Araba Almak İçin Kredi Çekmeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Araba Almak İçin Kredi Çekmeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Araba ve ev sahibi olmak, pek çok kişinin hayalidir. Bunun için de en kolay yöntem kredi çekmek olarak görülür. Pek çok kişi, taksitle ev al, taşıt kredisi faiz oranları gibi araştırmalar yaparlar. Peki, araba almak için kredi çekmeden önce nelere dikkat edilmelidir? İşte bilmeniz gereken 5 şey;

  1. Ödeme Planınızı Oluşturun

Taşıt kredisi çekmeden önce, ödeme planınızı oluşturmanız oldukça önemlidir. Bunun için gelir-gider dengenizi ve mevcut birikiminizi gözden geçirmelisiniz. Taşıt kredilerinde, araç fiyatının belli bir yüzdesi banka tarafından peşin olarak istenir. Eğer belli bir birikiminiz yoksa araç kredisi çekmeniz pekte mümkün olmayabilir. Kredi başvurusunda bulunurken, kredinin vadesi ve aylık ödeme tutarını kendinize en uygun şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Uzun vadeli bir ödeme planı oluşturursanız, daha fazla faiz ödeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Faizsiz araba, faizsiz ev gibi araştırmalar yapıyorsanız, bankalardan güncel faiz oranlarıyla ilgili bilgiler alabilirsiniz.

  1. Peşinatsız Senetle Araba Almak

Peşinatı olmayan kişiler için senetle araba almakta bir çözümdür. Fakat bu yöntemle araba almak, bir takım riskleri almayı da gerektirir. Peşinatsız araç almak isteyenler, tanıdıkları ve güvendikleri senetle araç satımı yapan bir galeriye başvurabilirler.

  1. Araba Almak İçin Hangi Kredilere Başvurulabilir?

Kira öder gibi ev ya da araba sahibi olmak isteyenler, bankaları ve kredileri araştırırlar. Araba almak için en bilinen yöntem, taşıt kredisine başvurmaktır. Fakat ihtiyaç kredisi de, araba almak için başvurulabilecek bir kredi türüdür. Eğer düşük tutarda ve az vadeli bir kredi kullanmak istiyorsanız, ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz. Yüksek tutarlı ve uzun vadeli kredi kullanmak isteyenler içinse, taşıt kredisi daha iyi bir seçenek olacaktır.

  1. Araç Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Bankalar, kredi başvurusunda bulunan müşterilerde belli şartlar ararlar.

Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Aylık belgelenebilir bir gelire sahip olmak
  • Kredi notunun risksiz grupta yer alması
  • SGK kaydı

18 yaşından büyük ve aylık düzenli bir gelire sahip olan kişiler, araç kredisi çekebilirler. Bunun dışında kredi notu da, kredi başvuruları değerlendirilirken önemli bir etkendir.

  1. Kredi Başvurularında Kredi Notunun Önemi

Kredi notu, kişinin bankalardaki sicilidir. Kredi notunuz düşükse, bankalar kredi talebinize olumsuz yanıt verebilir. Fakat ödemelerinizi aksatmadan yapıyorsanız ve gelir-gider dengesine sahipseniz kredi çekme ihtimaliniz oldukça yüksektir.