Ana Sayfa EV ALMAK Araba Almak İsteyenler İçin Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Araba Almak İsteyenler İçin Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Araç almak için bankaları araştıranlar için ilk dikkat edilen husus elbette faiz oranıdır. Faiz toplam ödenecek miktarın ortaya çıkarılması için önemli bir faktör olması sebebiyle sık sık bankaların kampanyalarında yer alır. Taşıt almak isteyenler için son dönemde hem kamu hem de özel bankalar ciddi bir kampanya yarışına girdiler ve araç piyasasını canlandırdılar. Özellikle ülkemizde yaşanan ekonomik durgunluk araç piyasasını ciddi oranda etkilemiş ve otomotiv firmaları önemli bir gelir kaybına uğramışlardı. Bunun telafi edilmesi için bankalar kredilerini yeniden dizayn ederek isteyen herkesi araç sahibi yapıyor.

Faiz Oranları İçin Güncel Durum

Araç kredisi istenen faiz oranı aracın sıfır ya da ikinci el olması gibi iki faktöre dayanıyor ve her iki araç için ayrı ayrı kredi sunuluyor. Araçlar için belirlenmiş olan faiz oranı piyasada halihazırda 0,90 ile 1,45 arasındadır. Bazı bankaların finansman desteği bazı bankaların ise faizli olarak kredi verdiği göz önünde tutulmalıdır. Katılım bankaları önemli bir açığı kapatarak faiz ödemek istemeyen kesime finansman desteği veriyor. Bu durum da ciddi bir talebin karşılanması ve insanların farklı bir seçeneğe yönelmesini sağlıyor. Finansman için aylık ödenecek tutar kimi katılım bankaları için yüzde 0,90 olarak öneriliyor. Eğer siz de bu alternatifi değerlendirmek isterseniz katılım bankalarını araştırabilirsiniz.

Aylık Ne Kadar Ödeyeceğim?

Ortalama olarak bir taşıt kredisi yüzde 1,14 olarak belirlenmiştir. Belirtilen bu faiz oranında 50 bin TL kredi çekilmesi ve vadenin de 36 ay olarak seçilmesi durumunda aylık 1768 TL ödeme yapılacaktır. Vade sonunda ödenecek miktarın ise 63.758 TL olduğu hesabı ortaya çıkıyor.

Konut Firmaları Araba Alma İmkanı da Sunuyor Mu?

Peşinatsız ev veya kredisiz ev almak isteyenlerin uğrak noktası olan konut firmaları taksitle araba alma seçeneğine de sahipler. Bu durumda herhangi bir faiz ödemeden her ay belirlenen taksitlerde ödeme yapılarak araç alınabilir. Bunun için yapılması gerekenler bu firmalara kayıt yaptırarak kayıt ücretini ödemek ve kuraya katılmak gereklidir.