Ana Sayfa EV ALMAK Ev Almak İçin Konut Kredi Çekmeden Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey

Ev Almak İçin Konut Kredi Çekmeden Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey

Ev almak isteyenlerin gözü kulağı faiz oranlarındadır. Ancak, kredi çekerken faiz oranı kadar önemli olan başka unsurların da olduğu unutulmamalıdır. Bu yazıda bu unsurların neler olduğunu, ev almak ve kiradan kurtulmak isteyenlere yönelik 7 önemli açıklamada bulunulacak.

1- Faiz Oranları

Ev almak isteyen herkesin ilk bilmesi gereken kıstas faiz oranlarıdır. Faiz oranları her banka için farklı olarak belirlenmiş olsa da genel olarak ikinci el bir ev için yüzde 0,94 faiz oranıdır. Henüz oturulmamış ve yeni yapılmış bir ev almak isteyenler için anlaşma yapılmış olmak kaydıyla 0,79 oranında faiz olanağı bulunuyor.

2- Vade

Bankadan kredi çekecek olan birisi alınan toplam krediyi kaç ay süre ile bankaya ödeyeceğini belirten kavrama vade denilir. Ev almak isteyen birisi 0,94 faiz oranından ve 120 ay vadeden 100 bin TL çekmiş ise her ay bankaya 1.393 TL ödemek zorundadır.

3- Talep Edilen Belgeler

Kredi çekmek isteyen herkesten istenen belli belgeler vardır. İlk olarak bordro çok önemlidir. Bordro ile birlikte evin tapusu ve kimliğinizi ibraz etmeniz gereklidir.

4- Peşinat

Peşinat, ev almak için kredi başvurusunda bulunulduğunda sizden istenen minimum rakamdır. Bu rakamı evi almak istediğiniz kişiye ve bankaya bildirmek gerekiyor. Ancak, peşinatsız ev almak gibi bir seçenek de mevcuttur. Kimi şirketler peşinat talep etmeden ev almanız için birtakım paket programlar sunuyorlar ve kendi ödeme planınızı oluşturmanızı sağlıyorlar. Bu şirketler aynı zamanda peşinatsız araba gibi bir alternatifi de sahipler.

5- Diğer Masraflar

Kredi çekmek isteyen bir kişinin bankaya ödemesi gereken diğer masraf kalemleri de vardır. Bunlar arasında dosya masrafı, ekspertiz ücreti ve evrak inceleme ücreti gibi ek ücret talepleri de mevcuttur.

6- Esnek Ödeme Planı

Bankalar ödeme planı oluştururken her ay ödenecek miktarın müşteri tarafından belirlenmesine de imkan tanıyabiliyor. Bunun için banka personelinden böyle bir imkan olup olmadığına dair gerekli bilgi alınabilir.

7- Finansman İmkanı

Katılım bankaları faiz ödemek istemeyen müşterilerine konut finansmanı sağlıyor. Bu imkan faize duyarlı kesimler için geliştirilmiş bir seçenektir.