Ana Sayfa KONUT KREDİSİ Ev kredisi almak makul mu?

Ev kredisi almak makul mu?

Konut kredisi

Ev almak için fazlasıyla birikim yapmak veya uzun süreli çabalamak gerekebilir. Bunun yerine genelde bankadan ev kredisi almak daha kısa ve makul bir yol olarak görünür. Bankadan kredi almak için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekir. Şartlar bankanın faiz karşılığında verdiği kredinin geri alınabilmesi için garanti anlamında düşünülebilir. Bunun için bankalar ödeme gücünüzün olup olmadığına bakarak karar verirler.

Geriye dönük sicilinizin durumu da bu açıdan önemlidir. Bankadan alınan kredinin uzun zaman süresince ödenecek olması ve miktarının yüksekliği bir takım garantilerin alınmasında en önemli nedenlerdir. Bunun için kredi almadan önce bu konuların sorunsuz şekilde sağlandığından emin olmak gerekir.

Bankanın Şartları

Bankanın ev için alacağınız krediyi onaylaması için istediği şartlar vardır. Bu şartların yerine getirilmesi de onay alacağınız anlamına gelmez, ama zorunludur.

Bu şartlar:

  • Maaşlı çalışan olmanız,
  • Ödeme gücünüzün olması,
  • Sicilinizin bozuk olmaması gibi durumlardır.

Bu şartlar aldığınız krediyi ödeme gücünüzü gösteren resmi belgeler olduğundan dolayı banka ön başvuru sırasında mutlaka talep eder.

Onay Almak İçin

Bankanın bu belgeleri sunduktan sonra onay vermek için belgeleri kontrol etmesi gerekir. Banka kontrolden sonra gereken onay için merkezden üst onay bekler. Banka sizin en çok sicilinize önem verir. Sicilinizin bozuk olması durumunda onay almanız son derece zor olacaktır. Çünkü banka sizi potansiyel risk grubunda görecektir.

Evin Krediye Uygunluğu

Evin krediye uygun olması bir sonraki adım olacaktır. Banka sizin evraklarınıza onay verdikten sonra evin durumunu da kontrol eder. Evin belediye sınırlarında olması, imarının bulunması veya yasalara uygun olacak şekilde yapılmış olması krediye uygun olması anlamlarına gelir. Bu sayede kolaylıkla onay almanız söz konusu olur.

Ödemelerin Planlanması

Ödemeler uzun süreli ve ortalama 10 yıl kadar sürecektir. Eşit aralıklı ve düzenli şekilde olması istenir. Böyle olmaması halinde sicilinizin bozulması durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Diğer seçenek ise bankanın da onayı ile artan miktarlarda ödeme yapmak olacaktır. Ödeme durumunuza uygun olacak şekilde net olarak belirlendikten sonra onaylamalısınız.