Ana Sayfa KONUT KREDİSİ Kimler Konut Kredisi Kullanabilir?

Kimler Konut Kredisi Kullanabilir?

Konut Kredisi

Bankalar aracılığı ile konut kredisi başvurularında bulunmadan önce belli kriterleri bilmek gerekir. Her bankanın kendi içerisinde farklı farklı kriterleri olduğu gibi genel olarak bir kredi başvurusunda bulunacak olan kişiden beklenen şartlar vardır. O şartları yerine getirebilen kişiler ancak konut kredisi fırsatlarından faydalanmak bilmektedirler.

Düşünecek olduğumuzda bu kriterlerin benimsenmesinin sebebi de bütçelere uygun olmadığı halde ya da maddiyatı elverişli olmadığı halde verilecek olan kredilerin yararından çok zararına dokunacağını da unutmamalıyız.

Konut kredisinde almak isteyen kişilerin sahip olması gereken başlıca özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Öncelikle yasalar çerçevesinde de belirlenmiş olan reşit yaş sınırı 18’i doldurmuş olunması gerekmektedir. Bunun sebebi de kişinin tam bir ehliyete sahip olması hareketlerinin bilincinde olması ve hukuksal olarak da herhangi bir yaptırım söz konusu olduğunda üzerinde bir yükümlülüğün bulunması sebebiyle kriter olarak sunulmuştur.
  • Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan bir vatandaş olmak ve bu topraklar üzerinde çalışmakta yemeği istenen kriterlerden birisidir.
  • Kişinin Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde çalışıyor olduğunu ispatlaması gerekmektedir. Bunun için de çalıştığı işyerinden aylık olarak almış olduğu geliri gösteren bir belge sunmalıdır. Bu belgeye biz maaş bordrosu adı vermekteyiz. Maaş bordrosu ve bunun yanında sigortalı olduğuna dair SGK dökümlerini de yine başvuru esnasında bankaya bildirilmesi gerekir. Özellikle bu tarz kredilerde maaşın belgelenmesi ve maaş tutarının düzenliliği önem arz eder. Bunun dışında eğer üzerimize ait olan belli bir mülkü bulunuyorsa bunu da beyan etmeniz sizin için bu süreçte faydalı olacaktır.
  • Bankaların önem verdiği bir başka konuda kredi notudur. Kredi notu dediğimiz şey önceden çekilmiş olan ve düzenli olarak ödenen her kredinin size ait olan kredi notu kısmında yüksek bir şekilde gözükmektedir. Eğer düzensiz bir şekilde ilerleyen bir çizelgeniz varsa kredi notumuzu düşük olarak gösterilecektir ve bu da olumsuz bir seçenek olarak bankanın işlemler sırasında görmesine sebep olur. Düşük kredi notuna sahip olan kişilerin ev kredisi alma şansları daha düşük olmaktadır.

Ev Kredisi Kullanmadan Ev Almak İçin Tıklayın