Ana Sayfa KONUT KREDİSİ Konut Kredisi Harcamaları Nelerdir?

Konut Kredisi Harcamaları Nelerdir?

Konut Kredisi

Konut sahibi olmak ve bu konudaki varsa nakit açığını kapatmak için banka kredisi olarak konut kredisi almak akla gelen yöntemlerden biridir. Fakat bu konuda doğru bilinen bir yanlış vardır. Kişiler kredi masrafının az olacağı düşüncesiyle kredi faiz oranı düşük olan banka kredilerine yönelmektedirler. Kredi masraflarının yalnızca kredi faiz oranıyla alakalı olmadığını düşününce bunun pek de doğru bir yaklaşım olmadığı fark edilmektedir. Ortaya çıkacak ekstra masraf kalemleri de göz önünde bulundurulup detaylı bir hesaplama yapmak gereklidir.

Konut Kredisi Harcamaları Nelerdir?

Öncelikle dosya masraflarından başlayalım. Dosya masrafları, bankanın müşterilerden banka kredisi dosya harcamaları için talep etmiş olduğu bir ücrettir. Bu ücretin toplam kredi tutarı veyahut sabit bir tutardan yola çıkılarak hesaplanması mümkündür. İki şekilde hesaplama yöntemi olmasına karşın bankadan bankaya da dosya masrafı ücretlendirmesi değişkenlik gösterebilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus bankaların dosya masrafsız olarak verdiği banka kredilerinin faiz oranlarında bir artışın olabileceğidir. Bu konu toplam konut kredisi masrafları miktarını da etkileyen önemli konulardan biridir.

İsteğe bağlı sigortaların yaptırılması da elbette kredi masraflarına eklenecektir. Örneğin hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası gibi sigortalar kişinin isteğine bağlıdır. Yapılması kesinlikle yarar sağlayacaktır. Yapılmaması halinde kredi masrafları aza indirgenebilmektedir. Ancak burada deprem sigortası yaptırmak müşteri isteğine bağlı değil, zorunludur. Evin konumu, inşa yılı gibi etkenler deprem sigortası ücretini değiştirmektedir.

Alınacak banka kredisinin tutarı ve ödemelerini belirlemek için uzman kişi tarafından evin değerinin belirlenmesi gerekir. Uzman kişinin değerlendirmesi üzerine hesaplanan oran üzerinden kredi tutarı ve aylık ödemeler hesaplanır. Bu işlem bankaya belirli bir miktar ücret ödenmesini gerektirir. Bu ücreti de konut kredisi masraflarına dahil olacağını ön görüp ona göre bütçe ayarlaması yapmakta fayda vardır.

Konut Kredisi Almadan Faizsiz Ev Almak İçin Tıklayın