Ana Sayfa EV ALMAK Konut Kredisi Masrafları

Konut Kredisi Masrafları

Konut Kredisi

Ev alırken bir birikiminiz varsa herhangi bir şekilde masraf ödemeden evinizi satın alıp ev sahibi olabilirsiniz. Yeterli birikiminiz yoksa veya birikimiz olmadan ev sahibi olmak istiyorsanız kredi yolunu denemek zorundasınız. Kredili ev alırken kredi dışında ödemez gereken bazı masraflar bulunuyor.

Krediyle ev satın alacakların ödeyecekleri tüm masraflar şu şekilde sıralanabilir. Ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti, kredi tahsis ücreti, sigorta giderleri masraf kalemleri olarak belirlenmiştir. Bu masraf kalemleri içerisinde yer alan ekspertiz ücreti, satın alacağınız evin güncel değerini belirleyen ve profesyonel bir ekspertiz firması tarafından yapılan değerleme sonucunda bedel belirlenmesi için ödenen ücrettir.

Genel olarak 1000 lirayla 4000 lira arasında değişen ekspertiz ücreti evler için ayrı büyük yapılar için ayrı olarak hesaplanmaktadır. Ekspertiz ücreti dışında ödeyeceğiniz masraflardan bir tanesi olan ipotek tesis ücreti de 100 lirayla 400 lira arasında değişen bir rakam aralığındadır.

İpotek tesis ücreti peşin alınmakla birlikte diğer giderlere göre daha düşük almaktadır. Kredi kullanacakların ödeyecekleri masraflar arasında yer alan kredi tahsis ücreti de kullanılacak kredinin bu yüzde 5’i oranındadır. Bu miktar BDDK tarafından yasal olarak belirlenmiş bir rakam olup tüm bankalarda aynı oranda kesilmektedir.

Krediyle ev satın alacakların ödeyecekleri tüm masraflar arasında yer alan sigorta giderleri de hayat sigortası, deprem sigortası, zorunlu sigortası olarak üç farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bu giderlerin tamamı kredi için kullanılacak olan masraflar olmakla birlikte bir kısmı peşin olarak ödenen bir kısmı ise kredi içinden düşülen masraflardır.

Kredi kullanırken ödemeniz gereken masraflar dışında tapunuzu alırken ödemeniz gereken masraflar bulunmaktadır. Bu masrafların başında tapu harç ücreti gelmektedir.

Tapu ücreti rayiç bedelinin yüzde 4’ü kadardır. Tapu ücreti dışında eğer eve emlakçı aracılığıyla satın alır orsanız ödemeniz gereken emlakçı komisyonu da yer almaktadır. Emlakçı komisyonu yüzde 3 olarak talep edilen bir masraf kalemidir.

Ev Kredisi Almadan Taksitle Ev Almak İçin Tıklayın