Ana Sayfa KONUT KREDİSİ Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisi Nedir?

konut kredisi hesaplama

2020 yılı pek çok soruna ve mutsuzluğa gebe oldu. Bu yıl içerisinde alınabilen en güzel haber ise konut almak ve ev sahibi olmak isteyen bireyler için Haziran ayının başında geldi. Buna göre konut kredileri sıfır konutlar için %0,64 ve ikinci el konutlar için %0,74 oranla, 12 ay ödemesiz ve 180 ay vadeye kadar kullandırılabiliyorlar. Ek olarak, konutlar için uygulanan %20 peşinat şartı da %10’a kadar gerilemiş durumda. Peki, bu konuda bilgisi olmayanlar için konut kredisi nedir ve konut kredisi hesaplama nasıl yapılır, birlikte öğrenmek ister miydiniz?

Konut kredisi, ilgilendiğiniz, deprem yönetmeliğine uygun, kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli tapuya sahip olan ve krediye uygun olmasının önünde bir engel bulunmayan bir konutun satın alınması için kullanılan kredi türüdür. Bu kredinin kullanılması için tapu ve konut üzerinde bir haciz, tedbir ya da ipotek bulunmaması gerekir.

Konut Kredisinde Vade Seçenekleri

Konut kredisi kullanımında vade seçenekleri, tamamen krediyi kullanan bireye bırakılmış, ancak bir noktada sınırlandırılmıştır. Bazı bankalar, konut kredisinde 120 ay, bazıları 180 ay, bazıları 240 ay, bazı bankalar ise 360 aya kadar finansman sağlar. Bu konuda Türkiye’de en uzun vadeli, yani 360 ay vade sunan banka, Şekerbank olarak bilinmektedir. Bunun dışında, güncel kampanyalar dahilinde kamu bankaları 180 aya kadar vade imkânı sağlamaktadır.

Konut Kredisi Hesaplama Aracı

Hayalinizdeki eve kavuşmak için yeterli birikiminiz yok, ancak %10 peşinat durumunuz var ise bankalar tarafından konut kredisi kullanmanız için sorun yaşama ihtimaliniz zayıftır. Elbette bu krediyi kullanmak için yeterli belgelenebilir gelire sahip olmanız ve en az 6 aydır sigortalı olarak çalışmanız da gerekli. Bu kriterlerin sağlanması halinde, örnek hesaplama adına vermiş olacağımız https://www.ziraatbank.com.tr/tr/hesaplama-araclari/kredi-hesaplama/konut-kredisi linki üzerinden, Ziraat Bankası konut kredisi hesaplama aracı ile kendi hesabınızı yapabilirsiniz. Bu işlem için taksit sayısı, kredi tutarı ve konut kampanyasını seçerek, hesapla butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Konut Kredisi Almadan Peşinatsz Ev Almak İçin Tıklayın