Ana Sayfa GÜNCEL Tasarruf Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Tasarruf Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Tasarruf Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir

İnsanlar ev almanın en doğru yollarından biri olarak tasarrufla ev alma fikrini benimsiyorlar. Elbette, ev alma konusunda birbirinden farklı birçok seçenek mevcut. Ancak; herkes bütçesini fazla sarsmadan, ağır yükler ve taksitler altına girmeden ev sahibi olmak istiyor. Dolayısıyla, bu noktada birikim konusu önem kazanıyor.

Birikim Nedir? Birikim Nasıl Yapılır?

Öncelikle birikim yapmak için önce sıkı bir hesap yapmak gerek. Gelire göre bir biriktirilecek bir miktar belirlenir. Zira her bireyin geliri farklıdır. Bütçeye göre planlama yapılması gerekir. Söz gelimi; gelirin % 50 oranı ihtiyaçlar, % 30 oranı isteklere ve % 20 oranı ise birikime ayrılır. Birikimin bir hesapta biriktirilmesi uygundur. Bu hesaba hiç dokunulmaması da önemlidir. Zira hesaptan para çekilmesi birikime zarar verir. Kredisiz ev ya da peşinatsız ev alma isteğinde olanlar için birikim kaçınılmazdır.

Tasarruf Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Ev sahibi olmak isteyenlerin izleyeceği yollardan biri de tasarruf yapmaktır. Tasarruf incelikle yapılmalıdır. Aynı zamanda dikkati de gerektirir. Öncelikle, en temel ihtiyaç olan yemek ihtiyacı evde görülmelidir. Dışarıda yemek yemek oldukça masraflıdır. Ev almak istiyorum diyenlerin alış veriş listelerini de düzenlemeleri gerek. Alış veriş listesi dikkatlice yapılırsa gereksiz tüm kalemler bu listeden çıkarılmış olur ve tasarruf edilir. Lüksler ve boşuna masraflar da ortadan kaldırılırsa yerinde bir karar alınmış olur. Ancak bu şekilde faizsiz ev kredisi ya da faizsiz konut kredisi gibi kredilere de ihtiyaç kalmaz.

Tasarrufla Ev Almak

Tasarruf yapıldıktan sonra herkes evim evim diyebilir. Elbette, kişiler isteklerine ve bütçelerine göre taksitle ev almak gibi seçenekleri değerlendirilebilirler.

Ev Sahibi Olmak için Ne Yapmalı?

Hedefe doğru ilerlemek önemli. Bu yalnızca ev satın almak için geçerli değil. Taksitle araba da satın alınabilir. Tasarruf her ihtiyaca yönelik yapılabilir. Özellikle birikim ve tasarrufla ev almak isteyen kişiler amaca ulaşmak için hayatına bazı düzenlemeler getirmelidir. Birikimler azar azar yapıldığı için ilk başlarda umut verici gelmeyebilir. Ancak; belli süre sonra bu birikimlerin ev sahibi olmadaki önemi ortaya çıkmış olur. İsteyen herkes tasarrufla ev sahibi olabilir.