Ana Sayfa SENETLE ARABA Tasarrufla Araba alma imkanı nelerdir?

Tasarrufla Araba alma imkanı nelerdir?

tasarrufla-araba

Tasarrufla araba almak birçok insanın hedefidir. Ancak tasarruf etmek kimi zaman zorlayıcı ve disiplin gerektiren bir iştir. Tasarruf yaparak araba almak isteyenler için öneriler şunlardır; maaşınızın belli bir miktarından feragat etmek, acil olmayan ihtiyaçları ertelemek ve ihtiyaca uygun bir araç almaktır.

Maaşınızın Belli Bir Miktarından Feragat Etmek

Maaşınızın bir kısmını zorunlu ihtiyaçlara ayırıyorsunuzdur. Ancak, zaman zaman gerekli olmayan harcamalar da yapılabiliyor. Bunu engellemek için belli bir miktarı yastık altına atmakta fayda var, diğer bir ifadeyle bankada paranızı tutmanızı öneririz. Örneğin; 5 bin tl maaş alan bir kişi her ay 1500 Türk lirasını kenara atarak, sanki 3500 tl maaş alıyormuş gibi bir süre yaşayabilir. Bu sayede bir süre para birikecek ve istenen araç alınabilecektir.

Acil Olmayan İhtiyaçları Ertelemek

Tasarrufla araba almanın bir diğer yolu da ihtiyaçları tasnif etmektir. Günlük yaşamda temel olan gıda, giyim gibi ihtiyaçlar öncelikli olsa da ihtiyaç fazlası olan ürünleri almamak en doğrusudur. Örneğin; spor ayakkabı ihtiyacı yoksa beğenildiği halde spor ayakkabısı almak şu aşamada gerekli değildir. Spor ayakkabı almayı bu sebeple bir süre ertelemek hedefe ulaşmada bir adımdır. Ya da güneş gözlüğü var iken küçük bir indirime gören yeni bir güneş gözlüğü almak gerekli değildir. Bu isteği bir süre ertelemek hem araba almak için faydalıdır hem de kişiye günlük yaşamında para biriktirerek rahat etmesini sağlar.

İhtiyaca Uygun Araç Almak

Tasarrufla araba alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer etmek hangi amaçla araç alınmak isteniyor bunun belirlenmesidir. Belki alınmak istenen araç spor ve pahalı bir araç ancak çocuğunuz varsa aileye uygun ve ortalama fiyatı olan bir araç alınması tavsiye edilir. İlk etapta, bütçeye uygun ve mümkünse ikinci bir el araba alınması tavsiye edilir. Eğer uzun yol yapılmayacak ise ve şehir içinde kullanılacaksa buna uygun bir araç alınması , sonrasında satışı kolay olması için yüksek kilometre yapmış araçlardan uzak durulması ve ekstra masraf çıkaracak araçların alınmaması önerilerimiz arasındadır. Bu şekilde hedeflenen araca sahip olmak daha kolay olacaktır.