Ana Sayfa TASARRUF Tasarrufla ev almak zahmetli midir?

Tasarrufla ev almak zahmetli midir?

ev-almak

Tasarrufla ev almak zahmetli ve yorucu bir süreçtir. Bu süreci başarıyla atlatmak için birçok zorluğa katlanmak gerekiyor. Tasarruf yapmak disiplinli olmayı gerektirir. Bu disipline kazanmanın da birçok yolu vardır. Tasarruf yaparken bu disiplini kaybetmeden hayalinizdeki eve kavuşabilirsiniz. Peki, tasarrufla ev almak nasıl mümkündür? Bunlar; gereksiz ihtiyaçları satın almamak, her ay kenara bir miktar para atmak, bütçeye uygun bir ev bulmak ve ev alırken ailedeki kişi sayısını gözetmektir.

Gereksiz İhtiyaçları Satın Almamak

Ev almaya karar verildiğinde fedakarlık yapmaya da başlanması gerekir. Bu sayede, biriktirilen para miktarı da artacak ve hayal edilen evin sahibi olacaksınız. İhtiyaçların tasnifi çok önemlidir. Gıda harcamaları, mevsime uygun giyim eşyası, çocukların okul masraf gibi öne çıkan ihtiyaçlar mevcuttur. Bu ihtiyaçlardan kısmadan da tasarruf yapabilmek mümkündür. Yeter ki para biriktirme iradesinden vazgeçmeyelim.

Her Ay Kenara Bir Miktar Para Atmak

Maaşı aldıktan sonra kira, elektrik, su, telefon gibi faturaları ödediniz. Sonrasında kalan para için temel ihtiyaçların haricinde kalan parayı banka hesabında tutabilirsiniz. Alternatif olarak altın da alabilirsiniz. Biriken para her ay tasarrufla ev hedefinize sizi bir adım daha yaklaştıracaktır. Bunun için pes etmemeli, ihtiyacınızdan fazla ev eşyası, giyim, kozmetik ürünü almamalısınız.

Bütçeye Uygun Bir Ev Bulmak

İstediğiniz ev hedefinizden uzak olabilir, bunun için tasarruf yapmak zor gelebilir. Ancak, ilk aşamada bütçenizi gözeterek bakacağınız evler sizin için daha faydalı olacak böylece tasarrufunuz oranında ev sahibi olabileceksiniz. Kira vermek istemiyor ya da ulaşımı daha kolay bir ev istiyorsanız çok lüks evleri değil daha ekonomik bir eve taşınabilirsiniz. Kişinin bütçesini çok zorlayarak alacağı ev diğer ihtiyaçlarını fazlasıyla kısmasına yol açarak kendisini daha mutsuz hissetmesine neden olabilir.

Ev Alırken Evdeki Kişi Sayısını Gözetmek

Tasarrufla ev planı yapıyorsunuz ancak bazen imkanları zorlamak sizin için ekonomik olmayabilir. Eğer çocuğunuz varsa çocuk odası olarak bir odayı ayırabileceğiniz bir ev almalısınız. Eğer çocuk yoksa daha küçük bir ev hem daha ekonomik olacak hem de eve gereksiz eşya almak zorunda kalmayacaksınız.