Ana Sayfa EV ALMAK Tasarrufla Ev Sahibi Nasıl Olabilirsiniz?

Tasarrufla Ev Sahibi Nasıl Olabilirsiniz?

ev-almak

Tasarrufla ev sahibi olmak, birçok kişinin isteyip ulaşamadığı bir hedeftir. Özellikle kiracılar için, evim evim güzel evim diyebilecekleri bir yuvalarının olması ayrıca önem taşır. Tasarruf ile alınan ev ilk aşamada kiracıları, sahibi olmadıkları evlere para ödeme derdinden kurtarır. Ev almak geleceğe dönük bir yatırımdır.

Yatırım yapılmak istendiğinde akla ilk olarak tasarruf gelir. Tasarrufla ev sahibi olmak için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Kendinize uygun seçenekleri değerlendirmek, piyasa araştırması sağlamak, ödeme planı çıkarmak, finansal bütçe sağlamak ve birikim yapmak ev alma aşamalarından bazılarıdır.

Ev Kredisi Almak

Ev almak isteyen bir çok kişinin aklına ilk etapta ev kredisi gelir. Ev kredisi çekmek ödeme konusunda ev alacak kişiye fayda sağlayabilir. Fakat uzun vadede kredi çekme durumu düşünülürse, ödeyeceğiniz faizin çok fazla olacağınızı görürsünüz. Faizsiz ev kredisi ve kredisiz ev herkesin hayalidir, fakat bankaların şuan için böyle bir uygulaması yoktur. Şuan bankaların ev kredisi faiz oranları %1.20 – %1.80 civarında olduğu için 10 yılda ev alacak kişiye evin maliyeti çektiği kredi tutarının yaklaşık iki katı olacaktır. Geri ödemesi çok yüksek olduğundan kredi ile ev almak için bankalar son çare olmalı, faizsiz konut almak için başka yöntemler düşünülmelidir.

Peşinatla Ev Alma

Bir bankadan kredi çekerek ev almak istediğinizde, evin %10-15 oranındaki kısmını peşinat olarak vermeniz gerekir. Bunun nedeni, devletin ve bankaların ileri aşamalarda yaşanabilecek finansal sorunların önüne geçmek istemesidir. Fakat elinde yeteri miktarda peşinat olmayan kişiler peşinatsız ev alma uygulamasından yararlanabilir. Bu uygulama elinizde bulunan az bir miktar ile sisteme katılma payı ödenmesi ve sizin belirleyeceğiniz tutarda taksitlerle ödenmesi işlemidir.

Taksitle Ev Alma

Elinde peşinat olmayan ve ev almak isteyen kişiler taksitle ev almak seçeneğinden yararlanabilir. Bu uygulama, firmaların müşterilerine peşinat olmadan evi kira öder gibi zimmetleme işlemidir. Belirlenen taksitler, 10-20 yıl gibi vadelerle taksitli şekilde tahsis edilir.

Birikimle Ev Alınır Mı?

Geleceğe dönük ”yatırım yapmak istiyorum”, ”ev almak istiyorum” diyorsanız, birikim yaparak bu isteklerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Birikim yapmak uzun vadede, faizsiz, kredisiz ve peşinatsız ev sahibi olmanızı sağlar. Yaptığınız birikimler ile isterseniz taksitle araba yada tasarrufla ev sahibi olabilirsiniz.